بات پول رسمی تایلند با نشان اختصاری (thb) می باشد که برای سفر به این کشور نیازمند تبدیل ارز خود به این ارز می باشید .

تاریخچه بات تایلند

قبل از استفاده از اسکناس‌ها و سکه‌های تخت، تایلند از صدف، سکه‌های سفالی پخته و دوانگ به عنوان پول قانونی استفاده می‌کرد.

در زمان پادشاهی مونگکوت، تایلند با کشورهای عمده غربی روابط دیپلماتیک برقرار کرده بود و تجارت آزاد را به اجرا گذاشته بود. تجارت به طور قابل توجهی افزایش یافت و بنابراین نیاز به پول و تولید Pot Duang برای پاسخگویی به تقاضا ناکافی شد. بنابراین، در سال 1853 پادشاه مونگکوت اولین پول کاغذی به نام مای را سفارش داد که موفقیت آمیز نبود زیرا مردم همچنان ترجیح می دادند از Pot Duang استفاده کنند.

با آمدن پادشاه چولالانگکورن در سال 1873، سکه های مسی با ارزش کم کمیاب شدند زیرا ارزش قلع و مس در بازار جهانی از ارزش اسمی سکه ها بالاتر رفت. این کمبود باعث شد تا مردم به پی(pee )، ارزی که در قمارخانه ها با پول مبادله می شد، اعتماد کنند. پادشاه چولالانگکورن برای جلوگیری از استفاده از آن، در حالی که منتظر سکه‌های مسی سفارش‌داده شده از انگلستان بود که بعداً در سال 1875 از گردش خارج می‌شد، فرمان استفاده از یک ارز کاغذی کم‌ارزش به نام Att Kradat را صادر کرد.

از آنجایی که دولت نمی توانست در پاسخ به گسترش اقتصاد و تجارت، سکه های تایلندی تهیه کند، به سه بانک تجاری خارجی اجازه فعالیت و انتشار اسکناس داده شد تا تسویه بدهی بین بانک و مشتریانشان سریعتر در سال های 1889، 1898 و  1899 انجام شود.

در سال 1890 دولت قصد داشت نوعی پول کاغذی به نام Ngoen Kradat Luang یا اسکناس خزانه منتشر کند، اما به دلیل ناکارآمدی در مدیریت اسکناس هرگز در گردش قرار نگرفت.

سال 1902 نقطه عطف مهمی بود زیرا در زمان پادشاهی چولالانگکورن، دپارتمان فناوری تایلند زیر نظر وزارت دارایی به طور رسمی افتتاح شد. مسئولیت این بخش در انتشار و مبادله اسکناس‌هایی بود که در 23 سپتامبر 1902 به نشانه افتتاح اسکناس‌های مدرن تایلندی به گردش درآمدند.

بات تایلند واحد پول رسمی پادشاهی تایلند (سیام سابق) است. برای ضرب سکه، بات به 100 ساتنگ (مقایسه با سنت به دلار کانادا یا آمریکا) تقسیم می شود. بات با علامت  ฿ نشان داده می شود.

بانک تایلند اختیار انحصاری صدور ارز در تایلند را دارد. اسکناس ها در مقادیری از 10 تا 1000 بات منتشر می شوند. طرف مقابل هر نت با تصویری از پادشاه تایلند که با نمادهای دیگری مانند مهر سلطنتی همراه است تزئین شده است. در سمت عقب، تصاویر متفاوت مرتبط با تاریخ تایلند وجود دارد. به عنوان مثال، اسکناس 500 بات معبد و مجسمه راما سوم را نشان می دهد که از 1824 تا 51 سلطنت کرد و اسکناس 50 باتی مجسمه چولالانگکورن (راما پنجم)، پادشاه سیام از 1873 تا 1910 را نشان می دهد. سکه ها در فرقه های مختلف از 25 ساتنگ تا 10 بات صادر می شوند. روی سکه ها شاه راما اول (حکومت 1737 تا 1809) در جلوی آن نقش بسته است.

قبل از معرفی اعشاری شدن در اواخر قرن بیستم توسط چولالانگکورن، تایلند (سیام) یک سیستم پولی بسیار پیچیده داشت. واحدهای ارزی شامل (به ترتیب از بزرگترین به کوچکترین) چونگ، تامولنگ، بات، سالونگ، فئونگ و حتی واحدهای کوچکتر بود. در اواخر قرن بیستم، بات یکی از ارزهای مهم آسیا بود. بات در اواخر دهه 1990 در مرکز یک بحران ارزی آسیایی قرار گرفت – که اثرات جهانی گسترده‌ای داشت. ارزش پول در برابر دلار آمریکا به پایین ترین حد خود رسید و اقتصاد تایلند دچار انقباض شدید شد.

بانک مرکزی تایلند، بانک تایلند، تمام ضرب سکه‌های تایلندی و چاپ اسکناس‌های تایلندی را مجاز می‌داند. با این حال، برخی از ضرب و چاپ اسکناس با شرکت چاپ و ضرب اسکناس چین، همان شرکت دولتی چینی که تمام سکه ها و اسکناس های جمهوری خلق چین را تولید می کند، بسته شده است.

بات یکی از قوی ترین ارزهای آسیای جنوب شرقی محسوب می شود و یکی از پرکاربردترین ارزها برای پرداخت در سراسر جهان است. با وجود ناآرامی‌های سیاسی در کشور، بات تایلند یکی از بهترین ارزها در بازار ارز (فارکس) تا سال 2018 بود.

صرافی سون استار این مقاله را جمع آوری کرده است.

خرید آنلاین بات تایلند

بات تایلند یکی از قدیمی ترین ارزهای رایج در گردش است که قدمت آن تقریباً به 800 سال قبل از قرن سیزدهم می رسد. نماد معاملاتی آن در بازار فارکس THB است. به عنوان مثال، نرخ مبادله بات و پوند انگلیس به صورت GBP/THB بیان می شود.

مانند پوند استرلینگ بریتانیا، بات در ابتدا بر اساس یک واحد جرم – به طور خاص، 15 گرم بود. ارزش 1 بات برابر با 15 گرم نقره بود و تمام سکه های بات از نقره جامد به مقدار تعیین شده تشکیل شده بودند.

بات تا پایان قرن نوزدهم با نقره مرتبط بود. در آن زمان، تایلند واحد پول خود را به سیستم اعشاری فعلی تغییر داد و بات را به 100 ساتانگ تقسیم کرد.

در طول سال‌ها، بات تایلند با چندین ارز و همچنین به طلا پیوند خورده است. در اوایل قرن بیستم، ارز به پوند استرلینگ بریتانیا متصل شد و نرخ ارز به طور دوره‌ای تعدیل می‌شد.

محدوده نرخ ارز در یک دوره تقریباً 20 ساله بین 11 بات در هر پوند انگلیس و 22 بات در هر پوند در نوسان بود. بات همچنین برای مدت کوتاهی با ین ژاپن و پس از جنگ جهانی دوم با قیمت طلا، با نرخ مبادله ثابت یک بات در هر 0.25974 گرم طلا مرتبط شد.

بانک مرکزی تایلند از اواسط دهه 1950 تا سال 1997 بات را به دلار آمریکا متصل کرد. پیوند اولیه دلار به 20 بات = 1 دلار تبدیل شد. در دوره ریاست جمهوری ریگان، زمانی که اقتصاد ایالات متحده از یک دوره رشد سریع و یک دلار قوی برخوردار بود، میخ به 25 بات = 1 USD تعدیل شد.

پس از بحران مالی آسیایی که در سال 1997 آغاز شد، بانک تایلند تصمیم گرفت به جای تعیین ارزش نرخ ارز ثابت، به بات اجازه دهد آزادانه در بازار ارز شناور باشد. نرخ مبادله USD/THB متعاقباً تا 56 بات افزایش یافت و به 1 دلار رسید. از سال 2020، نرخ ارز تقریباً 30 بات برای هر دلار آمریکا است.

صرافی سون استار این مقاله را جمع آوری کرده است.

سکه ها و اسکناس های فعلی بات تایلند

در حال حاضر سکه های 1، 2، 5 و 10 بات و اسکناس های 20، 50، 100، 500 و 1000 بات تایلندی در گردش هستند. هر بات به 100 ساتنگ تقسیم می شود و سکه های 50 و 25 ساتنگ وجود دارد.