پیتر شیف، مفسر بازارهای مالی، یکی از مخالفان سرسخت بیت کوین است و در طول زمان موضع وی در ارتباط با دارایی‌های دیجیتال تغییر نکرده است. اما در صورتی که پیش‌بینی‌های اخیر اون محقق شود اتفاقات خوبی برای بیت کوین رقم خواهد خورد. او درست قبل از پایان 2022 نظراتش در ارتباط با تورم و دلار آمریکا و همچنین مسیری که در پیش دارند، منتشر کرد.

افزایش تورم و تضعیف دلار

شیف در توییت‌هایی که اخیرا منتشر کرده است در ارتباط با روند کنونی تورم سخن گفته است. طبق اظهارات وی کاهش تورم در 2023 محقق نخواهد شد و شاهد افزایش تورم در این سال هستیم. از طرفی تقویت شاخص دلار هیچ تضمینی برای ادامه داشتن روند افزایشی دلار نیست. او اشاره کرد که در پایان 2022 شاخص دلار در پایین رقم شش ماهه‌اش قرار گرفته و این شرایط در 2023 هم ادامه خواهد داشت. علاوه بر این 2023 یکی از بدترین سال‌ها برای دلار خواهد بود.

در مورد تورم نیز معتقد است با تضعیف دلار ، تورم تشدید می‌شود. دلیل این امر نیز افزایش شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده مانند اجاره بها، مالیات، بهای آب و برق و حق بیمه‌ها خواهد بود. سهام‌هایی که در 2022 نیز عملکرد بدی داشته‌اند همان روند را در 2023 ادامه می‌دهند.

مزیت این شرایط برای بیت کوین

زمانی که دلار ضعیف می‌شود معمولا بیت کوین رشد می‌کند. زمانی که شاخص ارزش دلار تضعیف می‌شود اکثر سرمایه‌گذاران به سراغ دارایی‌های می‌روند که حفظ ارزش بهتری در طول زمان دارند. به طور معمول پیش فرض مردم در چنین شرایطی خرید طلا است اما با توجه به عملکرد بیت کوین در دهه گذشته، انتخاب معقولی برای سرمایه‌گذاران است.

نمونه بارز این ادعا کاهش ارزش دلار در 2021 است؛ زمانیکه که شاخص دلار در کمترین مقدار سه ساله‌اش قرار گرفت. در آن زمان بیت کوین به سرعت وارد رالی صعودی شد و در نوامبر همان سال به بالاترین قیمت تاریخی‌اش‌، 69 هزار دلار، دست یافت. این روند در سال 2017 هم اتفاق افتاده است. هر دوبار تضعیف دلار به نفع بیت کوین عمل کرد و بازار کریپتو را در مسیر صعود قرار داد.

اگر این پیش‌بینی‌ها درست باشد و با تضعیف دلار سرمایه‌گذاران برای پوشش ریسک به دارایی‌های دیجیتال روی آورند، احتمالا بار دیگر شاهد صعود بیت کوین خواهیم بود. با این حال باید عوامل دیگری مانند همبستگی با بازار سهام را هم باید در نظر گرفت. اگر روند نزولی بازار سهام ادامه دار شود، رشد بیت کوین هم متوقف خواهد شد. مگر اینکه همبستگی بین بازار کریپتو و سهام شکسته شود.

منبع: bitcoinist

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت با گروه مهاجرتی سون استار تماس حاصل نمایید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *