در دنیای امروز، صرافی‌ها فعالیت‌های خود را از زمینه‌های داد و ستد پول، طلا و نقره به سمت ارزهای خارجی، ارز دیجیتال و اعطای وام توسعه داده‌اند. صرافی سون استار یک صرافی خارجی و بین المللی است که فارغ از مرزهای کشور به تمام ایرانیان و مردم سراسر دنیا خدمات ارزی، انتقال پولی، مشاوره‌های سرمایه گذاری و .. عرضه می‌دارد.

 

انواع صرافی

در گذشته صرافان به ۲ دسته تقسیم می‌شدند:

 • صرافی نوع اول: این نوع از صرافی، صرفا به خرید و فروش نقدی ارز و طلا و نقره می‌پردازد و انجام سایر معاملات ارزی برای این نوع صرافی‌ها، ممنوع و غیر قانونی بود.

 

 • صرافی نوع دوم: صرافی‌هایی که علاوه بر کارهای فوق، به نقل و انتقال ارز نیز می‌پرداختند، جز صرافی‌های نوع دوم محسوب می‌شدند.  زمینه فعالیت آن‌ها مربوط به حواله‌های ارزی، انتقال پول، ارز دیجیتال، تبادل ارزی، بازار مالی، تجاری و سرمایه گذاری است.

این دسته از صرافی‌ها همچنین خدمات برون مرزی را از طریق کارگزاران مجاز خارج از کشور، ارائه می‌دهند.

نحوه کار صرافی‌ها:

صرافی‌ها نیز مانند فروشنده‌های کالا و خدمات، ملزم هستند که بهای تمام شده کالای خود را تعیین نموده و با کسب درصدی که به آن سود می‌گویند، اقدام به فروش نماید. این موضوع باعث می‌شود که صراف‌ها نیاز داشته باشند که از نرخ برابری ارزها در مقابل پول رایج کشور خودشان، اطلاعات کامل و به روز را کسب نمایند.

این صنف، کار خرید و فروش سکه طلا را نیز در لابه لای فعالیت‌های خود در مورد ارز، انجام می‌دهد هر چند حساسیت اصلی کار آن‌ها مربوط به حواله‌ها و پول‌های کاغذی است. می‌دانید که در شرایط عادی، نرخ ارز را بازارهای مالی بین المللی مانند بازار فارکس تعیین می‌کنند اما مبنای محاسبه نرخ رسمی ارزهای خارجی، به عهده بانک مرکزی کشورها است. به معنای واقعی‌تر می‌توان گفت، نظام بانکی هر کشور مسئول است که روزانه نرخ ارز صرافی‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

 

صرافی ارز دیجیتال و کار آن

ارز دیجیتال نیز صرافی دارد که در آن به خرید و فروش انواع کوین‌ها می‌پردازند و مهم‌ترین بخش از یک بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

می‌توان نتیجه گرفت که میزان عرضه و تقاضا در صرافی‌های ارز دیجیتال، ارزش ارزهای دیجیتال و بهای آنها را مشخص می‌کند.

بر اساس معیار عرضه و تقاضا و ایجاد تعادل در بین آن‌ها می‌توان گفت که افزایش قیمت ارز، دارای ارتباط مستقیم با تقاضای آن در بازار ارز است و همچنین عکس این مطلب نیز برقرار است.

 • نکته ۱: عوامل مهم دیگری نیز وجود دارد که بر قیمت ارزها تاثیر گذار باشد.
 • نکته ۲: امکانات و عملکرد صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند.
 • نکته ۳: صرافی‌های ارز دیجیتال، رابط میان فروشنده و خریدار هستند که در برابر این اقدام، کمیسیون دریافت می‌کنند.

نحوه کار صرافی ارز دیجیتال:

در این نوع از صرافی‌ها، کیف پول اینترنتی برای مشتریان منظور می‌شود که ارزهای پشتیبانی شده را می‌پذیرد، از طریق این کیف پول، مشتریان می‌توانند اقدام به معامله نمایند.

روش دوم این است که خود صرافی بنا به سفارش خریدار، خود مستقیما به خرید و فروش ارز دیجیتال برای مشتری می‌پردازد.

 

جفت‌های معاملاتی ارز دیجیتال:

به کمک جفت‌های معاملاتی ارز دیجیتال، می‌توان از نوسان قیمت ارزها سود کسب نمود.

ساختار یک جفت ارز به این صورت است:

ارز دیجیتال دوم / ارز دیجیتال اول

لازم به ذکر است که، موضوع مهمی که همواره اهمیت زیادی دارد جایگاه یک جفت ارز و نوع ارز است.

نکته:  اکثر صرافی‌های دیجیتال معمولا جفت ارزهای معاملاتی زیر را ارائه می‌دهند:

“BTC / LTC”  یا “LTC / BTC”  و “ETH / BTC” یا “BTC / ETH”

پرسش و پاسخ متداول در مورد صرافی:

 1. صرافی چیست و چه کارهایی در صرافی انجام می‌شود؟

در واقع صرافی یعنی؛ داد و ستد انواع پول و از مشاغلی است که در آن داد و ستد طلا، نقره، ارز خارجی، سرمایه گزاری و اعطای وام صورت می‌گیرد.

 

 1. چند نوع صرافی وجود دارد؟

صرافی به دو نوع تقسیم می‌شوند: نوع اول: این نوع از صرافی‌ها، فقط به خرید و فروش ارز، طلا و نقره به صورت نقدی می‌پردازند.

نوع دوم: این نوع از صرافی‌ها، علاوه بر کارهای ذکر شده، نقل و انتقال ارز را هم انجام می‌دهند. این فعالیت را از طریق بانک و موسسات اعتباری دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی انجام می دهند.

 

 1. صرافی های نوع دوم خدمات برون مرزی را به چه صورت انجام می دهند؟

این نوع از صرافی‌ها، خدمات برون مرزی را به وسیله کارگزاران مجاز خارج از کشور انجام می‌دهند.

 

 1. سود کار صرافی‌ها به چه صورت است؟

شرایط کاری صرافی‌ها به این صورت است که، مانند دیگر فروشنده‌های کالا و خدمات، بهای تمام شده کالای خود را محاسبه می‌کنند و با درصدی از سود آن را به مشتری ارائه می‌دهند. به همین منظور صرافی‌ها نرخ ارز را در برابر پول رایج کشور به روز محاسبه می‌کنند.

 

 1. کار صرافی ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال هم دارای صرافی است و میزان عرضه و تقاضا، ارزش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال مشخص می‌شود. در واقع این صرافی‌ها، رابط میان فروشنده و خریدار هستند و برای این عملیات کمیسیون دریافت می‌کنند.

 

 1. کیف پول اینترنتی چیست؟

در این صرافی‌ها کیف پول اینترنتی برای مشتری‌ها در نظر گرفته می‌شود و مشتریان به وسیله این کیف پول اینترنتی می‌توانند ارز دیجیتال خود را معامله کنند.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *