گروه مهاجرتی سون استار : جمهوری فدرال آلمان، کشوری بسیار پیشرفته و مدرن است که در قاره اروپا قرار دارد. این کشور دارای جمعیتی بالغ بر 83.7 میلیون نفر بوده و پایتخت آن، برلین است. آلمان موقعیت جغرافیایی بسیار مطلوبی دارد؛ به طوری که از شمال با دریای شمال، دریای بالتیک و دانمارک، از غرب با فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ، از جنوب با سوئیس و اتریش و از شرق با لهستان و جمهوری چک، مرز مشترک دارد.

آلمان به عنوان نهمین کشور پر بازدید در جهان شناخته شده؛ به طوری که در سال 2017 بالغ بر 37.4 میلیون نفر بازدید کننده داشته است. همچنین برلین سومین شهر پر جمعیت قاره اروپا است. محبوبیت کشور آلمان بین مردم سراسر جهان، موجب شده تا صنعت گردشگری این کشور، تأثیرات مثبت زیادی بر اقتصاد آن بگذارد. همچنین آلمان به سبب مسیر های توریستی بسیار زیبای خود مانند مسیر شراب، جاده رمانتیک و جاده دژ ها، بسیار شناخته شده است.

 

یکی از مواردی که افراد برای رفتن به کشور آلمان باید به آن توجه داشته باشند، زبان رسمی آن است. البته با توجه به زیاد بودن رفت و آمد مردم از سراسر دنیا به آلمان و بر اساس آمار، بیش از دو سوم جمعیت این کشور، زبان انگلیسی را متوجه می شوند. البته دانستن زبان رسمی یک کشور، موردی است که همیشه برای مسافران و مهاجران، فواید زیادی به همراه دارد.

گروه مهاجرتی سون استار از معدود مؤسسات در زمینه های مختلف مهاجرتی است که مجوز رسمی و قانونی انجام این کار را دارد. تیم وکلا و مشاورین ما، مجرب‌ترین تیم در زمینه مهاجرت، اقامت دائم و اخذ ویزا در کمترین زمان ممکن هستند. متقاضیان عزیز برای اقدام و یا دریافت راهنمایی می توانند از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت، با مشاوران ما در ارتباط باشند.

 

زبان کشور آلمان

در آلمان مردم به زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی صحبت می‌کنند. این زبان، به عنوان یازدهمین زبان پر تکلم در جهان شناخته می شود. همچنین زبان آلمانی، در اروپا جایگاه نخست را داشته و زبان اول بیش از 16% جمعیت قاره اروپا، آلمانی است. این زبان تنها در کشور آلمان مرسوم نیست و در کشور هایی مانند اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، شمال ایتالیا، تیرول جنوبی، لیختن اشتاین، جنوب بلژیک و آلزاس و لورن در فرانسه نیز مردم به زبان آلمانی صحبت می‌کنند.

ریشه زبان آلمانی

یکی از موارد مهم برای افراد در یادگیری زبان های مختلف، ریشه آنها است. زبان آلمانی (Deutsch) یا دویچ، از خانواده زبان های هندواروپایی و از شاخه زبان های ژرمنی غربی است که مردم بیشتر در اروپای مرکزی با آن صحبت می کنند. همچنین بخش دیگری از زبان آلمانی از لاتین و یونانی و قسمت بسیار کوچکی از آنها از فرانسوی و انگلیسی نو، گرفته شده‌اند.

 

آلمانی در زبان های مختلف، نام های متفاوتی دارد؛ در خود آلمان واژه دویچ به معنی مردمی یا متعلق به مردم استفاده می شود. همچنین در بسیاری از زبان ها به آن آلمانی گفته می شود که برگرفته از عنوان یک قبیله از ژرمن های سوئبی با نام آلامان ها است. این زبان، از زبان های اصلی در جهان به شمار رفته و بیش از 95 میلیون نفر بومی و حدود 25 میلیون نفر صحبت کننده به عنوان زبان دوم در 40 کشور از سراسر جهان، دارد.

 

این زبان همچنین یکی از زبان های رسمی در لوکزامبورگ و پوله در لهستان نیز به شمار می رود. آلمانی شباهت بسیاری به دیگر زبان های ژرمنی غربی مانند انگلیسی، آلمانی سفلی، هلندی، انگلیسی، فریسی، آفریکانس، لوکزامبورگی، ییدیش و اسکاتس دارد. به عنوان یکی از زبان های ژرمنی، آلمانی دومین زبان پر تکلم در جهان پس از زبان انگلیسی است.

 

در واقع به دلیل یکسان بودن ریشه زبان انگلیسی و آلمانی و شباهت های بسیار برخی کلمات آنها، کسی که انگلیسی بلد باشد، می تواند به شکل ابتدایی برخی موارد را به زبان آلمانی متوجه شود.

 

زبان آلمان عالی قدیمی، در گذشته و تا قرن های 10 و 11 جزو زبان هایی بود که در آلمان صحبت می شد. پیچیدگی ساختار این زبان، مانند زبان لاتین و اسلاوی بود. در حال حاضر این زبان دیگر از زبان های کشور آلمان به شمار نیامده و حتی برخی مردم این کشور قادر به درک آن نیستند.

 

زبان آلمانی میانه عالی، پس از آلمان عالی قدیمی و تا پایان قرون وسطی، رایج ترین زبان این کشور بود. این زبان هم اکنون، برای افراد بیشتری نسبت به زبان قبلی قابل درک است. آلمان عالی جدید نیز پس از پایان قرون وسطی گسترش پیدا کرده و بیشتر از دو زبان قبلی برای مردم این کشور قابل درک است

 

گویش های زبان آلمانی

طبق بررسی ها و آمار های گرفته شده، امروزه تقریباً 30 لهجه و گویش در زبان آلمانی وجود دارد که همه آنها کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرند. با اینکه به نظر می رسد بسیاری از لهجه های آلمانی دیگر توسط مردم استفاده نمی شوند، اما همچنان برای صحبت با اعضای خانواده و یا افرادی که آن گویش را درک می کنند، استفاده می شوند.

لهجه های زبان آلمانی دارای تنوع بسیار بالایی بوده و همگی در زنجیره گویش های آلمانی پایین تا آلمانی بالا قرار می گیرند. در برخی نواحی کشور آلمان مانند راینلند و باواریا، استفاده مردم از بعضی گویش ها بیشتر است. دانستن این موضوع که در هر کدام از نواحی کشور آلمان، مردم با کدام لهجه و گویش صحبت می کنند، امری بسیار مهم در رفتن به این کشور است. برای راهنمایی های بیشتر در زمینه گویش های نواحی مختلف آلمان، می توانید با مشاورین ما در مؤسسه مهاجرتی آوام تماس بگیرید.

محبوب ترین گویش زبان آلمانی، هوخ دویچ (Hochdeutsch) یا همان آلمانی استاندارد است که مردم این کشور در زندگی عمومی خود و همچنین نوشتار استفاده می کنند. به طور کل، عملکرد این لهجه، مانند BBC و Received Pronunciation انگلیسی است. برای افرادی که با آلمانی استاندارد صحبت می کنند و یا فقط آن را فرا گرفته اند، درک سایر لهجه های این زبان بسیار سخت و حتی در برخی موارد، ناممکن است.

می توان گفت دلیل استفاده بیشتر مردم از گویش هوخ دویچ نسبت به سایر لهجه های زبان آلمانی، ترجمه انجیل آلمانی در اواسط قرن پانزدهم مارتین لوتر با این گویش است. همچنین روزنامه ها و مجلات رسمی این کشور نیز با لهجه هوخ دویچ چاپ می شوند. اما در هر ناحیه از آلمان، روزنامه های روزانه کوچک و یا نمایش های رادیویی، به لهجه و گویش همان منطقه چاپ و انجام می شوند.

 

شهرت زبان آلمانی

طبق مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، زبان آلمانی یکی از محبوب و پر تکلم ترین زبان های دنیا به شمار می‌رود. از دلایل و عوامل محبوبیت این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلمانی استاندارد، در کشور های اتریش و لیختن اشتاین به عنوان تنها زبان رسمی محسوب شده و جمعیتی بالغ بر 7.5 میلیون نفر در اتریش به این زبان صحبت می‌کنند.
 • این زبان یکی از سه زبان کاری در کمیسیون اروپا، به همراه فرانسوی و انگلیسی است.
 • آلمانی استاندارد، به عنوان زبانی منطقه ای در فرانسه، ایتالیا، دانمارک، رومانی، اسلواکی، مجارستان و نامیبیا مورد استفاده واقع می‌گردد.
 • این زبان همراه با زبان های فرانسوی و ایتالیایی، در کشور سوئیس دارای موقعیتی رسمی و مشترک است.
 • آلمانی جزو 24 زبان رسمی در اتحادیه اروپا است.
 • این زبان، در مناطق آلمانی کشور بلژیک، زبانی استانی و قانونی است.
 • زبان رسمی گارد سوئیس واتیکان، ایتالیایی و آلمانی است.
 • این زبان در دانشگاه ها و مدارس ایالات متحده، سومین زبان رایج پس از اسپانیایی و فرانسوی است.
 • زبان آلمانی به همراه زبان فرانسوی، در کشور لوکزامبورگ دارای وضعیت رسمی است.
 • این زبان، در گذشته زبان اروپای شمالی، مرکزی و شرقی بوده و امروزه نیز پس از انگلیسی محبوب ترین و مورد مطالعه ترین زبان در اروپا و آسیا است.

حالت های مختلف زبان آلمانی

آلمانی، یک زبان تصریفی بوده و کلماتی که در آن استفاده می‌شوند، از نظر جنسیت با هم متفاوت هستند. البته در برخی موارد نیز برای استفاده از برخی کلمات برای جنسیت های مختلف، روابط منطقی وجود دارد. همچنین در زبان آلمانی استفاده صحیح از دو شمار مفرد و جمع اهمیت زیادی دارد. سه حالت مختلف کلمات در زبان آلمانی عبارت اند از:

 • مؤنث
 • مذکر
 • خنثی

همچنین اسامی در زبان آلمانی بر اساس چهار حالت زیر صرف می شوند:

 • فاعل
 • حالت برایی (dative)
 • مفعول
 • حالت اضافی

این مورد یکی از اساسی ترین تفاوت هایی است که بین زبان آلمانی و زبان انگلیسی قرار دارد. چرا که استفاده از پسوند های دستوری در انگلیسی برای افراد ساده نیست و تمرین زیادی می خواهد. همچنین بر خلاف زبان انگلیسی، در زبان آلمانی استثنا های زیادی وجود ندارد.

زمان های افعال در زبان آلمانی

افعال در زبان آلمانی، 6 زمان متفاوت دارند که در بین آنها 4 زمان با فعل های کمکی و 2 زمان دیگر، بدون افعال کمکی مورد استفاده قرار می گیرند. این زمان ها بسیار واضح و قابل فهم بوده و شباهت های بسیاری با انگلیسی دارند. دو مورد که بدون افعال کمکی استفاده می شوند، اسنادی و برای زمان حال (Präsens) و گذشته ساده (imperfect) هستند.

همچنین؛ آینده (Futur)، آینده کامل (futureperfekt)، حال کامل (perfekt) و گذشته کامل (plusquamperfekt) افعالی هستند که با فعل کمکی مختص خود مورد استفاده قرار می گیرند. در زبان آلمانی، درست مانند زبان انگلیسی، هر زمان ساختار و الگوی مشخصی دارد.

 

زبان های متداول در آلمان

به نقل از گروه مهاجرتی سون استار علاوه بر آلمانی که زبان رسمی کشور آلمان است، به دلیل مهاجر پذیر بودن، زبان‌های دیگری نیز در این کشور رواج دارند که در ادامه آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. زبان انگلیسی

طبق آمار، حدود 56% مردم در کشور آلمان به زبان انگلیسی تسلط داشته و با آن صحبت می کنند. در واقع اکثر مشاغلی که در آلمان وجود دارند، زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی خود در نظر می گیرند. این مورد، به دلیل افزایش روز افزون محبوبیت این زبان به عنوان زبان رسمی تجارت در جهان، است. همچنین بسیاری از افرادی که انگلیسی زبان اصلی آنها است و اکثر صاحبان مشاغل که از بومیان انگلستان، استرالیا، ایرلند و ایالات متحده هستند، اکنون در آلمان زندگی می کنند. پس می توان انگلیسی را یکی از زبان های رسمی کشور آلمان، پس از آلمانی دانست.

 1. زبان فرانسوی

پس از آلمانی و انگلیسی، زبان فرانسوی نیز یکی از زبان های پر تکلم در کشور آلمان است. بر اساس

آمار به دست آمده، بیش از 15 درصد مردم در آلمان به زبان فرانسوی صحبت می کنند و فرانسوی زبان محبوب مردم این کشور است. روابط نزدیکی که بین کشور های فرانسه و آلمان وجود دارد، موجب شده تا بسیاری از جوانان این کشور پس از مدرسه به فرانسه سفر کنند. همچنین فرانسوی ها نیز بسیار برای کار و پذیرش فرهنگ بین‌المللی آلمان، به برلین و یا سایر شهر های این کشور سفر می کنند.

 1. زبان روسی

5 درصد از مردمی که در کشور آلمان زندگی می کنند، به زبان روسی صحبت می کنند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، مردم این کشور به شکل گسترده ای به اروپا مهاجرت کردند و بسیاری از آنها، آلمان را برای زندگی برگزیدند. امروزه روسی سومین زبان مهاجرین در آلمان است.

 1. زبان ترکی

بر اساس آمار، حدود 8.1 مردم در کشور آلمان، به زبان ترکی صحبت می کنند. افرادی که به این زبان صحبت می کنند، از ملیت های مختلف هستند و تخمین زده می شود حدود 4 میلیون ترک زبان در آلمان زندگی کنند. ترکی در بسیاری از کشور های اروپای شرقی صحبت می شود؛ مقدونیه، بلغارستان، رومانی، قبرس، بوسنی هرزگوین و یونان کشور هایی هستند که در آنها نیز مردم به زبان ترکی صحبت می کنند.

 

خط مردم آلمان

خط آلمانی، یکی از مواردی است که متقاضیان یادگیری این زبان، نگرانی زیادی از این بابت ندارند. چرا که در وهله اول به دلیل ریشه یکسان زبان های انگلیسی و آلمانی، حدود 60 درصد از کلمات موجود در این دو زبان، مشترک هستند. در وهله‌ی دوم با اینکه طرز نوشتن این کلمات در این دو زبان یکسان نیست، اما اکثر کلمات آلمانی همان طور که تلفظشان می کنید، نوشته می شوند.

 

سخن پایانی

در این مطلب که توسط گروه مهاجرتی سون استار  گردآوری شده، تمام تلاشمان را کردیم تا تمام نکات در مورد زبان مردم آلمان را برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر همچنان برای شما پرسشی در این مورد باقی مانده و یا می‌خواهید اقدامی برای مهاجرت و اخذ ویزا انجام دهید، می‌توانید از طریق شماره های مندرج در سایت با مشاوران و وکلای ما در مؤسسه بین المللی مهاجرتی سون استار در ارتباط باشید.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *